Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ – Suwaki?

by | Pozycjonowanie stron

Wracam do was po dłuższej przerwie od 2 miesięcy nie pisałem niczego nowego. Grupa jest zawalona zleceniami co przełożyło się na brak wolnego czasu.

Do rzeczy…
Od 4 miesięcy przeprowadzaliśmy testy z tematem, który na pewno Cię zaciekawi i każdy sklep internetowy ponieważ to oni korzystają z tego najczęściej.

Krąży tyle legend na temat tak zwanych suwaków, czy zawijaków (zwał jak zwał), które charakteryzują się ukrytym tekstem, a po kliknięciu rozwijają się pokazując całą swoją zawartość. Chyba każdemu jest znany ten element stron internetowych.

Pytanie czy warto Tworzyć takie coś na swojej stronie? Przecież Google nie lubi ukrytych treści, a co dopiero nie widocznych jak w przypadku suwaków.

Ogólnie przyjęła się interpretacja w gronie specjalistów, że Google raczej nie będzie tego indeksował, a na pewno content przedstawiony w ten sposób .

Szkoda ponieważ jest to piękne uporządkowanie treści i likwidacja ściany tekstu, która jest wymagana dla strony, która ma być wysoko w wynikach wyszukiwarki.

Jak fachowo nazywa element typu suwak?

Ten rodzaj suwaka nosi jest określony profesjonalnie jako style= display none, a kodzie strony wygląda tak
style=”display: none;”


Wiele sklepów internetowych stosuje tą praktykę, aby przemycić ogromną ilość tekstu w kategoriach produktowych, bez odstraszania potencjalnego klienta.

Na przykładzie czołowego sklepu z trudnej branży hobbystycznej, której nie można wspierać klasycznym marketingiem ponieważ reklamowanie tych produktów jest zabronione, a bez ADSów Googla i Meta sprzedaż jest trudna.

Pozostaje mocna inwestycja w SEO

Zwróć uwagę na suwak przed i po rozwinięciu. Aż musiałem zmniejszyć proporcje grafiki. Suwak u dołu strony dwa razy więcej do zaoferowania.

przykład display none w sklepie internetowym
Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ - Suwaki? 5

Mimo iż kategoria tego sklepu jest na pierwszym miejscu w wyszukiwarce Google. Google nie pokazuje treści suwaka z poziomu wyszukiwarki.

Jak sprawdziliśmy czy display none bedzie widoczny?

Jak już wspomniałem testowaliśmy na jednej z naszych dobrze wypozycjonowanych zapleczówek jak zachowuje się suwak i czy Google w ogóle na niego zwraca uwagę.

Postawiliśmy stronę firmową typu główna strona firmy i zawarliśmy najczęściej szukane frazy w właśnie tego typu suwakach.

Od razu wspomnę, że jest to projekt skierowany dla firm usługowych działających lokalnie w swoim mieście, które nie chcą ładować 15 tysięcy rocznie w pozycjonowanie swojej strony, a chcą pozyskiwać zapytania z Internetu np. w postaci telefonów.

Tak powstała wizytówka jednej firm z naszej grupy a mianowicie Pixel Mycha Studio, która chciała działać tylko na terenie miasta Chodzież (30 tyś mieszkańców może więcej) na hasło projektowanie graficzne chodzież.

Oczywiście mierzyliśmy wiele innych czynników, czyli kiedy wyląduje na pierwszej stronie, i ile będzie to kosztować pracy, aby dobrze wycenić tą usługę w przyszłości i wiele innych, ale o tym w innym wpisie.

Do brzegu Adam…
Poniżej pokażę graficznie jakie elementy google zaindeksowało i co więcej pokazuje je z poziomu wyszukiwarki.

pixel mycha z display none
Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ - Suwaki? 6


Przedstawiam dowody mojej tezy

Google zaindeksował dwa pierwsze suwaki czyli „projektowanie graficzne – cennik w 2023 roku” oraz „ile kosztuje projekt baneru na facebook?”

Wrzucę link, abyś mógł sprawdzić stronkę u siebie kliknij TUTAJ . Elegancka, prosta i szybka strona z której można szybko zadzwonić klikając w turkusowy napis zadzwoń u dołu strony. warunkiem jest że korzystasz w tym momencie z telefonu komórkowego.

Z laptopa da się zadzwonić, ale trzeba mieć odpowiednią aplikację choćby Skype.

Co więcej ten przycisk podąża razem z Tobą bez konieczności szukania. Maksymalne ułatwienie dla zainteresowanego.


Strona wylądowała po 2 tygodniach na pierwszej stronie wyszukiwarki Google, nie było to trudne ponieważ miała małą konkurencję wśród lokalnych usługodawców (tylko kilka naście firm)

Po 3 miesiącach Google zaczął pokazywać suwaki, a po kliknięciu w niego cały tekst jaki jest zawarty na stronie i to z poziomu wyszukiwarki

Nie wierzysz, że ukryta treść może być widoczna w wyszukiwarce?
Zobacz zrzut ekranu przed rozwinięciem suwaka

przykład rel display none pokazywany w wyszukiwarce googla
Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ - Suwaki? 7

I po rozwinięciu suwaka. Pomyśl ile ciekawych informacji możesz przekazać już z poziomu wyszukiwarki. Jak na poniższym przykłądzie ceny swoich usług.

Dowód na to że google chętnie indeksuje i pokazuje ukrytą treść
Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ - Suwaki? 8

udowodnione – Co to oznacza w praktyce?

Na dzień dzisiejszy Google nie dość, że nie ma problemu z niewidocznymi elementami to jeszcze chętnie je promuje w wynikach wyszukiwania pod warunkiem, że suwaki są dobrze zbudowane i że przekazują interesujące treści.

Krótko mówiąc Google widzi i pokazuje nawet rzeczy które powinny być nie widoczne. Także sklepy internetowe nie powinny mieć obaw, że ukrycie ściany tekstu wpłynie negatywnie na ich indeksowanie ich kategorii produktowych.

To, ze nie jesteście jeszcze w topce wyszukiwarki to nie wina tekstu w suwaku tylko pozostałych 200 wyznaczników w których wasza konkurencja jest lepsza.

Sprawdź nasze pozostałe wpisy

Poniżej znajdziesz artykuły najchętniej czytane przez odwiedzających avocadostudio.net.

Sprawdź pozostałe wpisy w bazie wiedzy.

Najchętniej czytane artykuły

0
Koszyk jest pusty