Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ – Suwaki?

Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ – Suwaki?

Wracam do was po dłuższej przerwie od 2 miesięcy nie pisałem niczego nowego. Grupa jest zawalona zleceniami co przełożyło się na brak wolnego czasu.

Do rzeczy…
Od 4 miesięcy przeprowadzaliśmy testy z tematem, który na pewno Cię zaciekawi i każdy sklep internetowy ponieważ to oni korzystają z tego najczęściej.

Krąży tyle legend na temat tak zwanych suwaków, czy zawijaków (zwał jak zwał), które charakteryzują się ukrytym tekstem, a po kliknięciu rozwijają się pokazując całą swoją zawartość. Chyba każdemu jest znany ten element stron internetowych.

Pytanie czy warto Tworzyć takie coś na swojej stronie? Przecież Google nie lubi ukrytych treści, a co dopiero nie widocznych jak w przypadku suwaków.

Ogólnie przyjęła się interpretacja w gronie specjalistów, że Google raczej nie będzie tego indeksował, a na pewno content przedstawiony w ten sposób .

Szkoda ponieważ jest to piękne uporządkowanie treści i likwidacja ściany tekstu, która jest wymagana dla strony, która ma być wysoko w wynikach wyszukiwarki.

Jak fachowo nazywa element typu suwak?

Ten rodzaj suwaka nosi jest określony profesjonalnie jako style= display none, a kodzie strony wygląda tak
style=”display: none;”


Wiele sklepów internetowych stosuje tą praktykę, aby przemycić ogromną ilość tekstu w kategoriach produktowych, bez odstraszania potencjalnego klienta.

Na przykładzie czołowego sklepu z trudnej branży hobbystycznej, której nie można wspierać klasycznym marketingiem ponieważ reklamowanie tych produktów jest zabronione, a bez ADSów Googla i Meta sprzedaż jest trudna.

Pozostaje mocna inwestycja w SEO

Zwróć uwagę na suwak przed i po rozwinięciu. Aż musiałem zmniejszyć proporcje grafiki. Suwak u dołu strony dwa razy więcej do zaoferowania.

przykład display none w sklepie internetowym
Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ - Suwaki? 5

Mimo iż kategoria tego sklepu jest na pierwszym miejscu w wyszukiwarce Google. Google nie pokazuje treści suwaka z poziomu wyszukiwarki.

Jak sprawdziliśmy czy display none bedzie widoczny?

Jak już wspomniałem testowaliśmy na jednej z naszych dobrze wypozycjonowanych zapleczówek jak zachowuje się suwak i czy Google w ogóle na niego zwraca uwagę.

Postawiliśmy stronę firmową typu główna strona firmy i zawarliśmy najczęściej szukane frazy w właśnie tego typu suwakach.

Od razu wspomnę, że jest to projekt skierowany dla firm usługowych działających lokalnie w swoim mieście, które nie chcą ładować 15 tysięcy rocznie w pozycjonowanie swojej strony, a chcą pozyskiwać zapytania z Internetu np. w postaci telefonów.

Tak powstała wizytówka jednej firm z naszej grupy a mianowicie Pixel Mycha Studio, która chciała działać tylko na terenie miasta Chodzież (30 tyś mieszkańców może więcej) na hasło projektowanie graficzne chodzież.

Oczywiście mierzyliśmy wiele innych czynników, czyli kiedy wyląduje na pierwszej stronie, i ile będzie to kosztować pracy, aby dobrze wycenić tą usługę w przyszłości i wiele innych, ale o tym w innym wpisie.

Do brzegu Adam…
Poniżej pokażę graficznie jakie elementy google zaindeksowało i co więcej pokazuje je z poziomu wyszukiwarki.

pixel mycha z display none
Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ - Suwaki? 6


Przedstawiam dowody mojej tezy

Google zaindeksował dwa pierwsze suwaki czyli „projektowanie graficzne – cennik w 2023 roku” oraz „ile kosztuje projekt baneru na facebook?”

Wrzucę link, abyś mógł sprawdzić stronkę u siebie kliknij TUTAJ . Elegancka, prosta i szybka strona z której można szybko zadzwonić klikając w turkusowy napis zadzwoń u dołu strony. warunkiem jest że korzystasz w tym momencie z telefonu komórkowego.

Z laptopa da się zadzwonić, ale trzeba mieć odpowiednią aplikację choćby Skype.

Co więcej ten przycisk podąża razem z Tobą bez konieczności szukania. Maksymalne ułatwienie dla zainteresowanego.


Strona wylądowała po 2 tygodniach na pierwszej stronie wyszukiwarki Google, nie było to trudne ponieważ miała małą konkurencję wśród lokalnych usługodawców (tylko kilka naście firm)

Po 3 miesiącach Google zaczął pokazywać suwaki, a po kliknięciu w niego cały tekst jaki jest zawarty na stronie i to z poziomu wyszukiwarki

Nie wierzysz, że ukryta treść może być widoczna w wyszukiwarce?
Zobacz zrzut ekranu przed rozwinięciem suwaka

przykład rel display none pokazywany w wyszukiwarce googla
Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ - Suwaki? 7

I po rozwinięciu suwaka. Pomyśl ile ciekawych informacji możesz przekazać już z poziomu wyszukiwarki. Jak na poniższym przykłądzie ceny swoich usług.

Dowód na to że google chętnie indeksuje i pokazuje ukrytą treść
Czy Google Indeksuje ukrytą TREŚĆ - Suwaki? 8

udowodnione – Co to oznacza w praktyce?

Na dzień dzisiejszy Google nie dość, że nie ma problemu z niewidocznymi elementami to jeszcze chętnie je promuje w wynikach wyszukiwania pod warunkiem, że suwaki są dobrze zbudowane i że przekazują interesujące treści.

Krótko mówiąc Google widzi i pokazuje nawet rzeczy które powinny być nie widoczne. Także sklepy internetowe nie powinny mieć obaw, że ukrycie ściany tekstu wpłynie negatywnie na ich indeksowanie ich kategorii produktowych.

To, ze nie jesteście jeszcze w topce wyszukiwarki to nie wina tekstu w suwaku tylko pozostałych 200 wyznaczników w których wasza konkurencja jest lepsza.

Umieść SWoją Stronę wśród 7 najlepszych wyników wyszukiwania Google

Umieść SWoją Stronę wśród 7 najlepszych wyników wyszukiwania Google

Przeczytasz cały artykuł w 15 minut i zrozumiesz co zrobić, aby zdominować wyszukiwania Google.
Artykuł z praktycznymi radami spisanymi na podstawie działań wykonanych na jednym z większych internetowych sklepów budowlanych.


Nie widziałem, żeby jakaś agencja lub specjalista opisał historie swojej pracy na konkretnym przykładzie. Tym bardziej żeby przykładem był sklep internetowy, a nie strona z profesjonalnym artykułem na 5 letniej domenie. Takie strony same się pozycjonują , jeśli zadbasz o podstawy.

Agencje marketingowe mogliby się popisać, takimi wyczynami. Mają zaplecze, ale nie mogą, ponieważ klienci – właściciele stron na to nie pozwolą.
Nic dziwnego też bym nie pozwolił. 

Pozwól, że przedstawię Ci bohatera tego artykułu

Przeprowadziłem wywiad z właścicielem i ekipą sklepu internetowego www.budujto.pl. Dostałem pełną zgodę na opisanie historii działań oraz efektów jakie wywarły na sklep internetowy. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji jak układała się współpraca ze specjalistami z profesjonalnych agencji marketingowych.

Budujto.pl to sklep działający w branży budowlanej. Posiada własne zaplecze w postaci składów budowlanych, dzięki temu szybko realizuje swoje zamówienia. 
Opracował nawet autorski system zabezpieczania paczek przed mrozem. Dzięki temu sprzedają bez obaw nawet w okresie zimowym czym się głośno chwalą banerami na stronie – „nasze paczki są mrozoodporne”. 
W Baner można kliknąć, aby skorzystać z produktów pakowanych w tym systemie.

Do brzegu Adam..,

Poniżej wkleję kilka wykresów z narzędzi analitycznych, zaznaczę na nich ważne zmiany w algorytmie Googla oraz najważniejsze działania jakie wykonano na stronie. Oczywiście opiszę także efekty tych działań, zarówno negatywne jak i pozytywne.

Jak wyglądało pierwsze półtora roku rozwoju sklepu internetowego – totalnie bez wiedzy

No może totalnie bez wiedzy to za dużo powiedziane. Przed budujto.pl było przez całe 8 miesięcy jakub24.pl postawione na Prestashopie postawionym przez freelancera za śmieszną kwotę 500 zł. W sumie tyle był warty ten sklep.

Ekipa spotkała się z szeregiem problemów rozwojowych z którymi nie mogła sobie poradzić bez płatnego specjalisty, więc szef zmienił taktykę i poszedł w gotowca na platformie shoper.

Na początku był to dobry pomysł, gdy Google był jeszcze „głupi”. Dzisiaj szuka sposobu jak uciec na sklep szyty na miarę przy jak najmniejszym wymiarze szkód. Powstrzymuje go fakt że widoczność sklepu rośnie z miesiąca na miesiąc o jakieś 10%-20%

Dlaczego chce uciekać z shopera  o tym za chwile?

początki sklepu internetowego
początki budujto.pl

Sklep został postawiony na Shoperze z końcem grudnia 2017 roku, a zaindeksował się dopiero w lutym 2018r. Równocześnie była prowadzona sprzedaż na Allegro i był to dobry czas dopóki allegro nie zaczęło kombinować i ucinać sprzedawcą zasięgi na rzecz swoich oficjalnych sklepów.

W końcu ktoś to zgłosił i Allegro dostało karę za nieuczciwe praktyki od UIOKiK-u na początku 2023 roku.

Gdy ekipa zobaczyła, że ich autorskie pomoce do sprzedaży mogą być jawnie przywłaszczane przez innych sprzedawców na Allegro to postanowili na poważnie wziąć się za sklep. 

Koniec rozwoju na Allegro czas na poważnie wziąć się za sklep internetowy


Mniej więcej w styczniu 2019 roku zaczęto pisać artykuły na kiepsko wyglądającym blogu, który był nieodłącznym elementem sklepu budujto.pl postawionym na tej samej domenie co sklep.
Mimo iż ekipa nie znała się na poprawnym pisaniu tekstu pod Googla, to była ekspertem w swojej dziedzinie i świetnie znała się na towarze który oferuje. 
Wynikiem tego było zwiększenie widoczności sklepu i wzrost widoczności o prawie 200% w ciągu 3 miesięcy.

Sprzedaż zwiększyła się, ale tylko o drobinę i sprzedawały się tylko trudnodostępne towary. Powiem więcej, każda sprzedaż była poprzedzona telefonem lub dwoma od klienta. Nic dziwnego, były to czasy częstych oszustw w internecie, więc ludzie byli ostrożni. Pomijam fakt, że polski naród dopiero teraz zaczyna dobrze korzystać z internetu. W Lipcu 2019 roku był jeden z ważniejszych updateów Googla, który mówił że linki są naprawdę ważne.
Należy to rozumieć, że od teraz działają jak pochwała lub łapka w górę i jeśli ktoś do linkuje do Twojej strony to znaczy że cię poleca im więcej poleceń tym lepiej.


Ci co czytali zagraniczne specjalistyczne artykuły i wycieki z Googla na Tweeter mieli używanie.
Tak zaczął się okres pozyskiwania linków skąd tylko się dało. Forum o patroszeniu kurczaków? Nie w temacie? Nie ważne, też jest dobre bo liczy się ilość, a nie jakość.

Rozwój sklepu internetowego w latach od 2019 do 2020
Rozwój sklepu w latach 2019-2020

Skutki tych działań były pozytywne i zaskakująco skuteczne ponieważ jak w sierpniu ruch był na poziomie 1300 osób miesięcznie to w wrześniu był niemalże trzy krotnie większy i świetnie rósł z miesiąca na miesiąc.

Ilość zapytań telefonicznych był większy niż 5 osobowa ekipa sprzedawców mogła obsłużyć.

Szef zdawał sobie sprawę, że klient docelowy w tych czasach ma problem z złożeniem prostego zamówienia, ale trzeba coś z tym zrobić bo za chwilę będzie musiał mieć więcej sprzedawców przy telefonach niż śrubek na półce w hurtowni.

Stale ulepszano opisy produktów, dopisując odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania. Co się okazało, że Google bardzo docenił treści.

Do końca nie wiadomo, czy ten wzrost widoczności to zasługa pozyskiwania linków, czy po po prostu tego, że sklep miał świetne opisy produktów.

Zamierzeniem nie było ułatwić klientowi życia tylko sprzedawcą, którzy wciąż odpowiadali na te same pytania. Gdy wszystkie linie były zajęte i nie można było się dodzwonić potencjalny klient zmusił się do przeczytania tych 2 tyś znaków opisu.

Stali klienci byli zachęcani, że jeśli zaczną składać zamówienia przez sklep to przy zakupie za określoną kwotę dostaną spodnie robocze. Zachęceni tym że sprzedawcy chętnie pomogą z procesem robiąc zakupy razem z klientem wisząc na telefonie.

Te działania pomogły zautomatyzować proces zakupowy i zwiększyły wartość koszyka – chodzi o wspomniane gratisowe spodnie.

Przez czas wzmożonego ruchu NIC nie robiono z stroną, więc strona nie rosła, ani nie spadała w widoczności.

Czas Pandemii to były zyskowny rok okraszony mega problemami.

Szef wiedział, że sprzedaż nie ogarnie SEO, a nie można stać w miejscu. trzeba pozycjonować sklep. 

W lutym 2020 roku przed sezonem budowlanym, który zwykle zaczynał się jak zima ustąpiła. Podpisano pierwszą umowę z agencją marketingową. 
Były oczekiwania, były obietnice i plany, a skończyło się na opłacaniu 3 miesięcznego wypowiedzenia umowy.

Dlaczego już wyjaśniam…
Przy podpisywaniu umowy budujto umożliwiło podłączenie się do  Google Analytics, aby mogli sprawdzić bieżący ruch i wyszukiwać strony, które cieszą się dużą popularnością.

Agencja pracowała nad strona od początku lutego do końca kwietnia i śmiało można było rzec, że nic się nie zmieniło.
Zwróć uwagę na lekko pochyły rosnący wykres ruchu.

Swój początek miał w listopadzie 3 miesiące przed podpisaniem umowy z agencją i stale spokojnie rósł bez niczyjej pomocy. 
Agencja argumentowała, że to jej zasługa. Wówczas poproszono o raport pół roku przed podpisaniem umowy, aby porównać z stanem faktycznym.

Na tej podstawie, stwierdzono, że przyrost to zasługa obsługi sklepu nie agencji i rozwiązano umowę.
Agencja „odpięła swoje zaplecze od strony sklepu i w sumie nic się nie stało. Sklep rósł dalej, co było dowodem tezy szefa budujto.pl.

Poza tym dział sprzedaży w sezonie budowlanym 2020 przyjmował systematycznie nowe produkty i prawdopodobnie to było powodem systematycznego wzrostu. 
Pamiętaj nadal Content is The KING. Ta zasada jest i będzie aktualna, co najwyżej zmienia się jego rodzaj.

Pandemia i problemy, które prawie spowodowały zamknięcie firmy

Problemem nie była sprzedaż Wzrost sprzedaży pędził jak szalony. Było więcej zamówień niż magazyn paczek mógł przyjąć. 
Problemem byli ludzie, a konkretnie ich brak. Zresztą jak zawsze. 
Klienci siłą rzeczy musieli nauczyć się obsługiwać zakupy internetowe, bez względu w jakim byli wieku.

Obsługa sprzedaży w budujto.pl zbierała noty 1/10 za nie odbieranie telefonów i brak kontaktu. Była tragedia!
Kwarantanna tu, kwarantanna tam. Nie było kim pracować.
Wszyscy byli przekierowani na magazyn paczek, włącznie ze mną!
Jak wspomina szef.

Zostawałem do 22 godziny i oddzwaniałem na nieodebrane telefony tłumacząc się dlaczego mija 2 dzień od zamówienia, a przesyłki nie ma.
Ktoś mi powiedział, że mogłem do tego oddelegować ludzi – nie nie mogłem!

Byli przepracowani tak jak ja. Do tego hurtownie słysząc ploty, że się nie wyrabiamy z zamówieniami, a oni walczą z nowymi obostrzeniami bez sprzedaży zaczęli podkupować filar moich pracowników.

Spora cześć przeszła tłumacząc się że już nie dają rady i ich za to nie winię. 

Budujto.pl wystawione na sprzedaż  w 2020 roku – za ile?


W sierpniu 2020 roku w środku sezonu, wystawiono budujto.pl na sprzedaż w cenie 150 tyś zł i ruchem na realnym poziomie ponad 10 tyś osób na miesiąc jak podawał wtedy Google analitics budujto.pl
Jak zauważyłeś na wykresie jest około 6 tyś?
Widzisz żadne narzędzie analityczne nie poda Ci prawidłowych danych. Zwykle te dane są zaniżone jakość 2-3 razy. I dobrze bo analitycy nie mieli by co robić 😉

Oferta poszła w świat i odbiła się śmiechem. Dzisiaj sądzę, że osoby które mówiły że wołam ogromne pieniądze za budujto plują sobie w twarz  – mówi Właściciel.
Mrówka, która podebrała mi większość pracowników, nie potrafiła rozwinąć swojego sklepu internetowego mając wyspecjalizowany personel – mój personel.

Z plotek dowiedziałem się że zainwestowali 80-100 tyś, aby odtworzyć mój nie doskonały system i polegli. Co jest prawdą ponieważ mrówkowego sklepu już nie było z końcem 2021 roku.

Niestety ekipa wstydziła się wrócić, po tym jak zostawili mnie na lodzie. Ja się nie gniewam, Dla nich zawsze znajdę miejsce, chociaż musieli by sporo nadgonić.

Mimo trudności 2020 rok skończył się mega wzrostem, nie takim 20-30%. Tylko takim 400%.

2021 nowy rok te same błędy – tylko w nowym wydaniu

Budujto.pl potrzebowało automatyzacji i procesów. Mimo iż każdy wiedział co robić, to jeśli zabraknie jednego trybika to maszyna stanie.
Napisano procesy, które pozwalały zastąpić nieobecnego pracownika totalnie nowym. System CRM okazał się mega odciążeniem dla sprzedaży.

Był ładny system to dlaczego z niego nie korzystać? Odmawiano klientom realizację zamówień telefonicznych próbując zachęcić ich do zakupu przez stronę
To może był błąd, ponieważ straciliśmy wiele stałych „wiekowych” klientów, którzy nie chcieli nawet spróbować. Też nie rozumieli jakim problemem jest RODO i brak pisemnej akceptacji. Takie coś wykończyło zaprzyjaźniony mały sklepik, który u nas kupował i sprzedawał dalej. Dostał 50 tyś zł kary i się po tym  nie dźwignął.


Dzisiaj rozwiązałbym ten problem inaczej bez utraty klienta – mówi właściciel budujto.pl

W 2021 roku znowu dałem się złapać na umowę z agencją. Jedną na Google ADS, drugą na pozycjonowanie.

Jeśli chodzi o Ads-y to agencja sprzedawała, nie mogę powiedzieć że nie, ale…


Jednak budowlanka to ciężki kawałek chleba. To nie butik z marżami po 300%. Tutaj mamy 5-15% co czyni reklamę mało opłacalną jak zliczysz cały proces.
W drugim miesiącu umowy firma zrobiła obrót 18 tyś brutto i dumnie o tym poinformowała w raporcie. 

Po rozłożeniu na czynniki pierwsze i rozliczeniu kosztów obsługi, dodatkowy pracownik, koszty wysyłki, koszty reklamy, działka agencji i oczywiście odliczenia podatków i opłat. To wyszło że trzeba dołożyć ponad 1000 zł 😀

Firma od reklam skupiła się na produktach, które nikt nie sprzedawał, więc było łatwo. Były to produkty, które uzupełniały inne produkty. Bez ego sprzedaż jest nie rentowna.

Po wyciągnięciu wniosków i przedstawienie swojego raportu. Agencja skupiła się na towarach rentownych, gdzie była konkurencja i niestety poległa.
W tym samym czasie dla testów prowadzono równoległa kampanie, która jechała na stawkach CPC niższych o połowę niż agencja. 
Kampania sprzedała 1/3 tyle co kampania agencji, ale procentowo zysk był ponad 150% wyższy.

To pociągnęło do decyzji rozwiązania umowy i znowu opłacania trzy miesięcznej umowy wypowiedzenia. 
W między czasie zatrudniono specjalistę, który miał ogarnąć kampanie ADS na naszym koncie przy założeniu jednokrotnej zapłaty za usługę. 

Okazał się że był zatrudniony jeszcze 4 razy w celu optymalizacji i voila.
Kampania sama sprzedawała bez miesięcznych opłat. Nie były to kokosy, ponieważ była to wąska nisza, ale budżet się spinał na ROI ponad 50%.

Widoczność sklepu w latach 2020 - 2021
Widoczność sklepu w latach 2020 – 2021

Jeśli chodzi o pozycjonowanie to pokusiłem się na jedną z najbardziej rozpoznawalnych agencji marketingowych

W myśl większy może więcej. Wybrano gigant w swojej branży, który miał wynieść budujto na wyżyny. Umowa za ponad 4 tyś netto na początek, aby się poznać z zastrzeżeniem, że ekipa budujto będzie dodawać treści jakie chce i kiedy chce. Sklep przecież musi się rozwijać i oferować coraz więcej produktów.

Zaczęli z początkiem stycznia 2021 i skończyli 5 miesięcy później w maju 2021r.

I co?

To samo, prosta krecha na wykresie, ruch rzeczywisty wahał się ilością 100 osób w górę i w dół.

I norma 3 miesiące płacenia za nic z tytułu rozwiązania umowy. 

To był ostatni raz kiedy agencja zrobiła coś dla budujto.pl

Dalej robiła to obsługa sklepu przez dodawanie nowych produktów i pisania 1-2 artykułów na miesiąc na bloga

Pozycjonowanie budujto w 2022 roku by SZEFO

Rok 2022 był naprawdę słaby dla budujto.pl i to przez jedną kiepską decyzje.
Doświadczenie z poprzednich lat mówiło, że nie potrzebna jest umowa z agencją, aby sklep systematycznie rosną. Wystarczy, że będzie się na nim ciągle coś zmieniało i to systematycznie. 

Jednak pozornie dobre decyzje mogą zaszkodzić stronie jeśli nie jesteś na bieżąco z wiedzą. 

Tak było w tej sytuacji

wyszukiwania google dla sklepu w przeciągu ostatnich 5 lat
Rozwój budujto.pl na przestrzeni lat

Jak możesz zauważyć to w połowie roku 2022 budujto.pl zaliczyło ogromny spadek. Jestem pewien, że spowodowały to dwa czynniki
Zakup 3,5 tysiąca linków w kwietniu oraz majowy uprade core Google, który wniósł przetasował całą wyszukiwarkę. 
Ten update mocno pokarał strony które uzyskały w nienaturalny sposób bardzo dużą ilość linków, zrzucając ich z wypracowanych wysokich miejsc.

To był sygnał , że Google wkońcu zmienił zasdy gry o których szeptano. Były to oczywiście plotki i domysły, ale każdy wiedział że to w końcu nastąpi.

Bo nie wiem czy wiesz…?
Google nie znosi, gdy strona kupuje linki, chce aby pozyskiwała je naturalnie. Jednak nie potrafi tego zweryfikować, więc wciąż się ulepsza.

Co więcej był to wstęp do następnego poważnego update, który był w grudniu 2022 roku, ale o tym za chwilę.


Co budujto zrobiło źle?

Kupiło pakiet linków, który był większy 6 razy od ilości którą gromadził przez 3 lata. Pomijam kiepską jakość linków, które w 95% były linkami spamerskimi.

To co kiedyś działo w małej ilości, tego dnia poważnie zaszkodziło stronie sklepu internetowego. 
W wyniku tego przegapiło sezon budowlany, ale tylko z darmowego ruchu. Ponieważ firma dywersyfikuje ruch i pozyskuje klienta z reklam. Plus do tego wypracowani stali klienci, którzy od razu wbijają w wyszukiwarce budujto.

Poniższy wykres wyobrazuje co miałem na myśli.

image
Umieść SWoją Stronę wśród 7 najlepszych wyników wyszukiwania Google 14

Ty zauważyłeś nienaturalny przyrost linków, ja zauważyłem, a Google miał nie zauważyć? 
Dlaczego zaraz spadł i dlaczego nie do końca?

Pomogliśmy pozbyć się niechcianych linków, pozyskując w ich miejsce nowe, ale silne linki.

Jak uratowaliśmy Budujto przed upadkiem?


Z racji tego, że już mieliśmy historię w Budujto w postaci kliku drobnych zleceń. Napisano do nas, że jest  taka sytuacja i co mają zrobić, aby ratować sklep.
Był to dobry klient, który robił często małe zlecenia, ale co szkodziło pomóc w biedzie?
Odpowiedź do Budujto była prosta:

 • Szybko zareagowaliście, więc najpierw zrzeknijcie się linków, które kupiliście. Google to doceni i zatrzyma spadek ( w czerwcu był koniec spadków widoczności)
 • Zacznijcie tworzyć treści, ale bardzo wartościowe treści, które są unikatowe i coś wnoszą. Wystarczy jakieś 200 tyś znaków.
  Pomogliśmy im z tym zadaniem i napisaliśmy 120 tyś oni napisali jakieś 180 tyś, całość była zrobiona w czerwcu.
 • W następnym miesiącu wbijcie sobie autorytet najlepiej wszystkie 3 znaczące. Zamówili u nas usługę, skończyliśmy zajęło to nam niecałe 60 dni, ale efekt był lepszy niż zakładaliśmy. Skok widoczności z sierpnia na wrzesień był ponad normę (zwykle wzrost nie jest większy niż 10%, jeśli jest 20% to mamy do czynienia z małym cudem)

Udało się!! 
Strona odzyskała utracone pozycję i znacznie urosła. Szkoda, że tylko było już po sezonie.

Od sierpnia 2022 nie było nic robione na stronie sklepu – ja twierdzi zespół budujto.
My też nie mieliśmy zleceń, więc zaskakująco dobrze algorytm zareagował na nasze działania pozwalając sklepowi rosnąć przez tak długi czas.

Wróć!!!
Zauważyłeś pewnie małe tąpnięcie w grudniu? Jest to spadek ruchu, który powstał po udajcie algorytmu Gooogla o nazwie Spam Brain.

Odpowiada on za jakość linków i już jak się okazało będzie surowszy przy ocenie linków. 

Od tej pory nie lubi linków z forum, które są zwyczajną link farmą. Sceptycznie patrzy na linki z katalogów firm (nie karze, ale też nie nagradza) oraz nie uznaje linków z blogów które są podejrzanie wysoki spam score.

Ekipa Budujto znowu szybko zareagowała i zapytała się czy możemy pomóc.  Na 90% było to związane z nowym updatem, więc wiedzieliśmy co robić. Kosztowało ich to jakieś 400 zł

Wrzuciliśmy domenę w nasz kombajn od analizy linków. Wyodrębniliśmy listę spam linków, którą wczytano do narzędzia  Google Search Console, aby zrzec się znalezionych spam linków.
Ten prosty zabieg pozwolił stronie dalej rosnąć. 

Jednak wzrost nie będzie trwał wiecznie jeśli nie robisz systematycznych działań, aby utrzymać ruch na stronie, czyli:

Pozyskujesz nowych linków – najlepiej z artykułów.

Tworzysz nowe treści – takie użyteczne dla człowieka, nie dla maszyny. Nowe frazy same się wbiją. Wyszukiwarka to Twój podstawowy planer słów kluczowych.

Dbasz o zdrowy profil linkowy – z czasem jak urośniesz będziesz widział, że ktoś linkuje do Twojej grafiki lub zdjęcia. To znaczy, że ktoś ją pożyczył. Z racji, że pochodzi od Ciebie to otrzymujesz cichy link z miejsca w którym będzie ta grafika wstawiona. 

Niestety zwykle są to kiepskiej jakości strony z dużym spam score. Takie linki też powinieneś się zrzec.
Wystarczy raz na rok zamówić audyt profilu linkowego, po którym otrzymasz uaktualnioną listę spam linków.

Jeśli będziesz często wyświetlał się w wynikach wyszukiwania to marketing też będzie skuteczniejszy. Jak np. płatne reklamy. Średnio przy 9 spotkaniu z firmą dochodzi do zakupu. Posty w mediach społecznościowych też pomagają, nie wspomnę o filmach na YT.

Wnioski końcowe właściciela Budujto.pl


Zapytany o to co by zmienił, a co zrobił jeszcze raz tak samo przy pozycjonowaniu swojego sklepu?
Odpowiedział:

Nie żałuję podjętych decyzji nawet tych złych, ponieważ każda porażka dała mi wiedzę czego mam na przyszłość unikać.

Gdy wiesz co możesz zrobić źle to Twój projekt jest skazany na sukces ponieważ unikniesz błędów.
Lepiej jest się uczyć na czyiś, błędach niż na swoich – jest taniej.
Problemem jest, że ludzie nie chętnie mówią o swoich porażkach, nawet Ci najbliżsi.

Chociaż żałuję jednej rzeczy, że wyrobiłem sobie zdanie o firmach pozycjonujących strony. Nie każda firma leci w kulki. 
Są tacy, którzy się znają, a czasami  nawet nie mają firmy. 

Zdaje sobie sprawę, że nie wszystko zrobisz sam oraz, że im lepiej Ci idzie tym mniej czasu masz na działania nie związane z sprzedażą, ale za to  bardzo ważnych. 
Dlatego warto oddelegować te działania innym. 
Jedno jest pewne nie będę już płacił za abonament, utajnionych działań.  Tylko za jasne założenia i efekty.

Zapytałem jeszcze czy przyjmuje oferty firm od pozycjonowania.

Oczywiście. Osoby, które próbują cię pozyskać jako klienta to skarbnice wiedzy.
Natomiast doświadczenie mi mówi, że jest gorzej wykonaniem zlecenia po podpisaniu umowy.


Codziennie ktoś pisze lub dzwoni, że pomoże zwiększyć widoczność.

Ludzie na obsłudze klienta mogą porozmawiać sobie z każdym, który oferuje takie usługi.
Mam już tak wykwalikowaną obsługę na sprzedaży, że łatwo odróżnią wiedzę i umiejętności od marketingowego bełkotu.
Poza tym, co 20-sty wniesie jakiś powiew świeżości w postaci nowych informacji. Google tak szybko się zmienia…

Audyty robimy dopiero jak firma się wstępnie wykaże, inaczej szkoda czasu.
Niestety dla nich na 25 punktów na liście 5 to są konkrety, które mogę zlecić bez umowy.
Wszystko prowadzi do tego, że nie potrzeba podpisywać abonamentu, aby pozycjonować stronę.

Myślę, że nie ładowałbym w programistów, aby ulepszyć swój sklep na Shoperze, który wymagał sporo pracy, a wciąż nie spełnia podstawowych oczekiwań. 

Dla startującego sklepu jest to dobre wyjście, ale gdy zaczyna odwiedzać cię ponad 500 osób dziennie i masz więcej niż 400 produktów to Shoper robi się wolny jak ślimak.

Nie można podłączyć żadnej swojej wtyczki (choćby podstawy jak cashe). Nie widać różnicy w szybkości, miedzy abonamentem 100 zł czy 8 tyś.
Support ma Cię za debila i zmywa każdą Twoja prośbę – ogólnie nie polecam.

System zamknięty Shoper jest plusem i minusem. Amator ma małą szanse na rozwalenie sklepu. Profesjonalista nie może go dostosować do aktualnych wytycznych Googla, nie wspomnę o swoich indywidualnych potrzebach.

Dzisiaj  wiem, że już w zeszłym roku powinienem przejść na WordPress i Woocommerce. Po załadowaniu top 7 wtyczek i konkretny hosting masz 3 razy lepiej zoptymalizowany sklep niż oferuje Ci Shoper.

Te 4 działania pozwoliły budujto.pl szybko wejść na TOP 7, czyli pierwszą stronę wyszukiwarki Google?

Nie zrobili tego w dobrej kolejności, ale na końcu efekt jest jak trzeba.

W dużym skrócie co musisz zrobić, aby Twój widoczność Twojego sklepu systematycznie rosła:

Przeanalizuj aktualny profil linkowy i wyodrębnij spam linki. Sporządź listę i załaduj ją do narzędzia zrzekania się linków w Google Search Console.

Podnieś autorytet strony na porządny poziom. Najlepiej jest zwiększyć trzy najważniejsze autorytety Ahrefs DR, Moz DA i Majestic TF.

Regularnie twórz treści dla ludzi nie dla robotów indeksujących.  Content is the King – reguła ponadczasowa i nadal obowiązuje.

Pozyskuj co miesiąc linki najlepiej z artykułów o podobnym i wyższym autorytecie co Twoja strona. Pozyskane linki kieruj do strategicznych miejsc np. najważniejsze kategorie produktowe.

Oprócz tego postaraj się, aby strona była szybka i wersja na urządzeniach mobilnych była jak najprostsza.

Nie wiesz jak to zrobić? Zgłoś się do nas. Pomożemy i to bez abonamentu.

Sprawdź nasze oferty na stronie naszego sklepu kliknij w ==> Zamów usługę

Jak sprawdzić osiągi swojej strony małym kosztem kosztem, później za DARMO?

Dla polskich stron najlepszym kombajnem słów kluczowych jest SEMSTORM. Wyszukuje nawet najmniejsze okazje oraz co jest mega plusem podaje pozycję interesujących cię słów niemalże na bieżąco. Programy analityczne zwykle podają takie dane 1-2 razy w miesiącu przy najniższych pakietach.

Tylko wysokie pakiety czyli za ponad 500 zł na miesiąc mają codzienny update fraz kluczowych. Tutaj możesz to mieć za około 120 zł.

Ale gdzie jest to za darmo?

Wchodzisz na apkę semstorma TUTAJ MASZ LINK ==> SEMSTORM.COM

Rejestrujesz się za darmo korzystasz z 14 dniowego darmowego programu testowego.
Następnie kupujesz licencję na jeden miesiąc i nie przedłużasz dalej.

Przez kolejne miesiące możesz skorzystać z darmowej analizy pozycji Twojej strony 2-3 razy na dzień.

Pozostałe funkcje będą wyłączone, ale to oczywiste.

Wierz mi w końcu kupisz roczny abonament jeśli zależy Ci na pozyskiwaniu darmowego ruchu z wyszukiwarki Google – czytaj potencjalnych klientów.

Mam nadzieję że wniosłem trochę wiedzy
Pozdrawiam
Adam Chaczka

Disavow – jak za darmo pozbyć się spam linków

Disavow – jak za darmo pozbyć się spam linków

woja strona leci cały czas w dół w organicznych wynikach wyszukiwania Googla? Jednym z kilku powodów może być zła kondycja profilu linkowego Twojej strony. Mam na myśli pozyskanie nienaturalnie dużej ilości linków i do tego kiepskiej jakości. Problem rozwiąże DARMOWE narzędzie Google – Disavow Tool

Druga sprawa że Twoja strona mogła paść ofiarą sabotażu ze strony konkurencji. Dzisiaj można pozyskać 10 tyś linków linków za niecałe 200 zł

Założę się, że 3-4 pakiety takich linków i Twoja strona pikuje w dół.

Nie martw się. Możesz się przed tym obronić dzięki darmowemu narzędziu od `Googla o nazwie Disavow Tool.

Jednak bardziej prawdopodobne, jest to, że kupiłeś linki. Z racji tego, że brakuje Ci wiedzy kierowałeś się prostą analizą handlowca – 300 linków za 25 zł, brzmi jak okazja

`Jak nic okazja…

Może i okazja, ale co najwyżej, aby dostać bana od Googla.

Jak Jest zasada działania Disavow?

Trzeba wspomnieć, że to narzędzie dla webmasterów jest częścią Search Console, która bardzo wspiera indeksację Twojej strony i dostarcza wielu cennych informacji.

Disavow pomaga zrzec się niechcianych linków, które wg podejrzeń mogę niekorzystnie wpływać na pozycję Twojej strony.
Robisz to ładując plik .txt do wspomnianego narzędzia. Plik .txt zawiera listę linków które nie mają być kojarzone z Twoją stroną.

Ten zabieg nie usunie linków z sieci, nie jest też rozkazem wydanym Googlowi. Jest to raczej silna sugestia, którą roboty Googla chętnie rozważą.

W dalszej części artykułu pokaże Ci jak to zrobić.

Dlaczego warto uzdrowić profil linkowy?

Google od ostatnich dwóch lat mocno ulepsza technologię, która pozwala wyłapywać niewłaściwe praktyki pozyskiwania linków. Ty tworząc, taką listę i ładując ją do narzędzia Disavow:

 1. Pozbywasz się szkodliwych linków dając sygnał Googlowi, że zależy Ci na stronie i chcesz przestrzegać jego reguł.
 2. Dokładasz cegiełkę do wielkiej konstrukcji Googla jaką jest baza wiedzy o stronach spamerskich.

To są moje dwa argumenty za zrzeszeniem się spam linków.

Znasz ich więcej? Daj znać w komentarzu.

Dodam jeszcze, że niemalże każdy klient który skorzystał z tej opcji dostał podziękowanie od Google w postaci nienaturalnego wzrostu widoczności swojej strony.

Przynajmniej tak można wytłumaczyć wzrost o około 10% naszych klientów, a nie wykonaliśmy żadnych dodatkowych prac.

Ostrożnie, ale też szybko i zdecydowanie.

Mimo, iż nie można nadużywać tego narzędzia, ponieważ źle użyte może wyrządzić szkody Twojej stronie. To nie użycie jej spowoduje powolny spadek w organicznych wyszukiwaniach, zmniejszając jednocześnie bezpłatny ruch.

Dlaczego…?

Pamiętaj, że nie tylko Ty wiesz o tym narzędziu i że inna osoba, która właśnie ładuje swoją listę spam linków do Disavow przyczynia się pośrednio do obniżenia wartości Twojej strony.

Dzieje się tak ponieważ na liście tej osoby znajduje się sporo linków, które linkują także do Twojej strony.

Co daje sygnał Googlowi, że trzeba „dać po łapkach” tym którzy też mają w swoim profilu linkowym linki z tej samej strony.

Jak znaleźć Disavow i jak załadować lis†e linków których chcesz się zrzec?

Listę sporządzisz przy pomocy narzędzi analitycznych takich jak Semstorm.

Większość ludzi nie będzie chciało wykupić za 400 zł miesięczny abonament, aby mieć możliwość nauczyć się sporządzać takie listy spam linków. Raczej skorzysta z pomocy specjalisty, aby mieć pewność, że lista jest poprawnie zrobiona.

Postępuj zgodnie z instrukcją. Wybrałem najprostszą metodę dostania się do panelu Disavow

Gdy już posiadasz plik z listą w formacie .txt kolejno:

 1. Logujesz się na konto Googla, które zarządza domeną (Twoją stroną)
 2. Gdy już jesteś zalogowany wpisujesz w wyszukiwarkę Google: disavow search console
  U mnie wyskakuje zawsze na 3 miejscu i wygląda mniej wie

  https://search.google.com › disavowTłumaczenie strony
  Sign in – Google Accounts
 3. Klikasz w wynik wyszukiwania i jesteś w panelu
Jak Znalezc Disavow W Wyszukiwarce Googla
Jak znaleźć panel Disavow za pomocą wyszukiwarki Google

4. Następnie wybierasz usługę, czyli domenę Twojej strony

5. Ładujesz listę i gotowe

Wstawianie Listy Spam Linków Do Disavow
Wstawianie listy spam linków do narzędzia Disavow

Teraz trzeba odczekać kilka tygodni może miesiąc, aby Google dokonał zmian w indeksacji jeśli nad stroną długo nie pracowałeś

Jeśli natomiast pracujesz regularnie lub jeśli zamierzasz wprowadzić znaczące zmiany na stronie wówczas indeksacja zajmie około tygodnia.

Jeśli wystąpią pozytywne rezultaty pozbycia się spam linków to w przeciągu miesiąca lub dwóch.

Po tak istotnej operacji jest potrzebna rehabilitacja dlatego gorąco zachęcam do aktualizacji treści na stronie i wstawienia kilku artykułów.
Dobrze jest zastąpić luki w profilu linkowym nowymi silnymi linkami. Zachęcam do pozyskania linków z artykułów lub linków poprawiających autorytet strony.

Stałe Rabat Dla Avocadowców

Stałe Rabat Dla Avocadowców

Lubisz promocje i Rabaty? Kto nie lubi.

Dla swoich klientów mamy nietypowy program lojalnościowy. Nietypowy jak cała misja Avocado Studio.

Nie musisz brać od razu udziału w programie, aby otrzymać rabat.
Dajemy Rabat -10% na pierwsze zakupy. Znajdziesz go w prawym górnym rogu na stronie koszyka.

Na samym początku wypróbuj nasze usługi i nasz dział obsługi klienta.Jak uzyskać stały Rabat?

 1. Zamierzenie akcji promocyjnej jest proste, zamieszczasz taki oto baner na swojej stronie w widocznym miejscu. Proponujemy główną stronę – może być nawet na końcu. Nie dopuszczamy małego kwadracika zamieszczonego w niewidocznym miejscu – chcemy aby baner był widoczny.
 2. Musisz założyć konto na stronie sklepu Avocado Studio, ponieważ rabat będzie przypisany do konkretnych kont biorących udział w akcji.
 3. Baner musisz mieć zamieszczony na swojej stronie przynajmniej przez 1 miesiąc. Jeśli go usuniesz to tracisz stały rabat i niestety nie będzie możliwości wzięcia udziału w akcji ponownie.
 4. Stały rabat nie będzie łączył się z pozostałymi akcjami promocyjnymi opartymi na rabatach, ale będzie łączył się z pozostałymi kampaniami chyba, że regulamin akcji będzie mówił inaczej.
 5. Baner powinien być podlinkowany do naszej głównej strony i zależy nam, aby to był link typu Dofollow.
 6. Baner będzie dostosowany do szerokości Twojej strony, a jego wysokość to nie mniej niż 400px.

Czy baner wpłynie negatywnie na moją stronę?

Zadbaliśmy o to żeby baner był w pełni zoptymalizowany. Doskonale wyświetla się na telefonach – jest lekki, np. baner o szerokości 1320×400 pikseli waży dokładnie 71,60 KB.
Dla porównania banery główne na sklepie zwykle mają po optymalizacji 290 KB w zależności od wielkości.

Sprawdziliśmy baner na kilku stronach i wyszło nam, że zwiększa czas ładowania strony o dokładnie 0,695 sekundy, czyli nawet nie jedna sekunda opóźnienia.

Jak wygląda proponowany baner?

Przykład propozycji zamieszczam poniżej – jest to baner dostosowany pod szerokość strony 1320px. Nie sądzę żeby wyszedł idealnie w tym wpisie blogowym ponieważ szerokość strony jest ustawiona na 1050 px

Szerokość banera będzie dostosowana pod stronę na której będzie zamieszczony

stały rabat
https://avocadostudio.net

Wysokość 400 px jest wymagana aby był czytelny na telefonach komórkowych.

Jeśli masz więcej pytań użyj dostępnego na stronie komunikatora jest tam klasyczny mail, możesz wysłać szybką wiadomość która działa podobnie jak e-mail tylko że bez logowania do swojej skrzynki oraz wygodny kontakt przez Whatsup.

Jak wysoki jest Rabat w tej akcji promocyjnej?

Przewidzieliśmy 15% rabatu od cen nominalnych zamieszczonych w konkretnych usługach.

Np. Gdy usługa kosztuje 1200, ale w tym momencie jest objęta promocją która obniżyła cenę na 1100 zł. Rabat stały liczymy od ceny 1200 a nie od ceny obniżonej w tymczasowej promocji.

Oczywiście dopuszczamy możliwość negocjacji, ale to będzie możliwe tylko z stałymi klientami z którymi już się poznaliśmy i którzy zbudowali u nas historie.

DLaczego na Allegro jest DROŻEJ?

DLaczego na Allegro jest DROŻEJ?

Wszyscy kupują na Allegro. Bo jest bezpiecznie, bo jest duża konkurencja, więc na logikę ceny muszą być najniższe.
Zgoda najniższe w świecie Allegro, ale w nie internecie.

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że możesz kupić taniej poza wspomnianą platformą.

Co prawda spokój ducha nie ma ceny i ze względu na to, że masz pewność że nie zostaniesz oszukany możesz przepłacić 30%?

Gdybym wyjaśnił Ci jak sprawdzić czy sklep jest internetowy czy jest legitny?

Daj znać w komentarzu czy chcesz przeczytać artykuł Jak sprawdzić czy sklep internetowy jest pewny?

Jak sprzedawca nie zapłaci to nie sprzeda?

Każdy korzysta z Allegro. Ja także tylko inaczej niż ty.

Jednak najłatwiej jest kupić właśnie tam.

Wiem to sam po sobie. Poszukiwania zaczynam właśnie tam mimo iż wiem, że jest tam po prostu drogo. Nie dlatego że to widzimisię sprzedawców. Na Allegro jest drogo ponieważ platforma obciąża swoich sprzedawców szeregiem opłat.

Policzymy koszty sprzedaży na Allegro?

Podstawowy Abonament miesięczny to nie całe 40 zł

10% prowizji od sprzedaży, która doliczana jest także do kosztów wysyłki, ale to nie wystarczy, aby sprzedawać ponieważ potrzebujesz promocji, aby trafić chociaż do pierwszej 20, no może 10 pozycji na liście proponowanych produktów.

Dlatego trzeba się promować na platformie co kosztuje inaczej w zależności od wybranego pakietu, który wybierzesz + prowizja od sprzedaży promowanych produktów (tak nie żartuje), czyli kolejne 10%.

Allegro nalega żeby promować się w jego ADSach i najlepiej z włączeniem kampanii w Googlu. Ta promocja jest rozliczana na podstawie kliknięć za każde kliknięcie płacisz ustaloną przez siebie kwotę, ale nie mniej niż 0,35 gr – która raczej jest za niska, aby coś zdziałać.

Dla porównania jeden z klientów ma włączoną kampanie, gdzie ma ustawione 0,15 groszy za każe kliknięcie i nie zużywa dziennego założonego budżetu czyli 90 zł na dobę. Co oznacza że odwiedzi jego firmowy sklep 2,5 raza więcej potencjalnych klientów niż z kampanii Allegro.

Na końcu bystry sprzedawca policzy jaki jest średni koszt sprzedaży to wyjdzie mu że do marży musi dorzucić 28% które kto zapłaci? Kupujący.

Umiesz liczyć koszty na allegro, ale czy to dobrze?

Umiesz liczyć i dodajesz je do ceny zakupu produkty razem z totalnie minimalną marżą. Co z tego skoro będziesz najdroższy, ponieważ zawsze znajdzie się kilku którzy nie umieją liczyć.

Wygryzą Cię sprzedawcy, którzy nie umieją liczyć i ciągną biznes na płynności z obrotu pieniędzy.

Zwykle trwa to 3-6 miesięcy i w końcu trafia to do allegrowego sprzedawcy, że od kilku miesięcy jedzie na minusie bo sprzedaż jest, ale nie widać pieniędzy, ba nawet jest gorzej bo jest na minusie.

Dalej plajta, albo foch na Allegro i zamyka wszystkie aukcje. Co z tego jak na jego miejsce wejdzie 3 następnych, którzy potrzebują kolejnych miesięcy, aby dojść do tego co bystry sprzedawca policzył na początku.

Zakupy na Allegro są drogie i platforma o tym wie


Dlatego dzisiaj łatwo jest konkurować z Allegro i największa platforma sprzedażowa o tym wie. Dlatego blokuje algorytmem sporą cześć swoich sprzedawców kosztem „oficjalnych sklepów”.

W 2023 roku do opinii publicznej była podana informacja o ukaraniu Allegro za nieuczciwe traktowanie swoich klientów – allegrowych sprzedawców.

UOKiK dał Allegro karę na ponad 200 mln złotych za nieuczciwe praktyki w postaci faworyzowania swoich Allegrowych sklepów, kosztem pozostałych sprzedawców.

W momencie pisania artykułu Allegro zapowiedziało że się odwoła i że decyzja ukarania najpopularniejszej platformy nie jest ostateczna.

To mogła być także Twoja przygoda…


Przypomniał się przykład klienta, który opowiedział mi swoją historie podczas luźniej rozmowy przez telefon.

Sprzedawał farbę o efekcie betonu w tym czasie jako jedyny na Allegro, więc nie robił żadnej promocji ponieważ i tak allegrowi klienci go znajdą. Efekt betonu był bardzo modny w tym czasie, a farba wydawała się strzałem w 10.


Zamiast promować się kosztownymi metodami Allegro zainwestował kasę w promocję w social media, aby zwiększyć rozpoznawalność nowego produktu.

Na jego firmowym sklepie towar szedł jak świeże bułeczki, w końcu był tańszy o wszystkie możliwe prowizje Allegro.


Pewnego dnia natchnęło go i sprawdził sobie w wyszukiwarce Allegro swój produkt i zaczął wpisywać wszystkie pochodne frazy, które były w tytule aukcji i tagach wpisanych w tym produkcie i co…?

No i nic 😀

Allegro nie pokazało produktu na żadne z zapytań, a z racji że był jedynym, który sprzedawał tego typu produkt w tym momencie to nie pokazało propozycji jego konkurentów bo ich nie miał.

Wyszukiwarka kazała zmienić zapytanie 🙂

Nasuwa się wniosek, że Allegro wolało pokazać, że nie może znaleźć produktu zamiast pokazać ten sam produkt który wychodził gorzej w wyszukiwarce Google.
Ale to moja taka luźna prywatne myśl.

A ty co sądzisz? Daj znać w komentarzu.

Sądzę że po interwencji UOKIK-u spece z Allegro powinni poprawić filtry w swoim algorytmie ponieważ inaczej będą wspierać dalej Polskę wielomilionowymi kwotami w postaci kar.

Jak sprytnie używać Największą platformę w polsce?


Osobiście używam Allegro jako przymierzalni ponieważ dobra z niej wyszukiwarka produktów. jak znajdę produkt to sprawdzam kontakt do sprzedawcy i dzwonie o rabat. „Kumaty” sprzedawca wyśle mi link do swojego firmowego sklepu, jeśli sklep jest zadbany to kupuję z przedpłatą jeśli nie to za pobraniem, ale zawsze taniej niż na allegro 😀

W sumie jest to chwytliwy slogan dla firmy – Taniej niż na Allegro

Nie sądzisz?

Jeśli sprzedawca nie poda Ci lepszej ceny to znaczy, ze nie zdaje sobie sprawy z tego jakie koszty ponosi sprzedając przez allegro lub po prostu nie ma firmowego sklepu.

Moja Rada: Nie pisz do sprzedawcy przy pomocy allegrowego komunikatora, ponieważ nie uzyskasz satysfakcjonującej odpowiedzi.

Allegro kontroluje swoje komunikatory. Jak sprzedawca odeśle Cię poza allegro to jego konto może zostać zablokowane. Zrozum, że nikt nie będzie ryzykował dla potencjalnego pojedynczego klienta.

Czy nie lepiej prowadzić własny sklep?

Tak i nie.
Tak ponieważ te wszystkie koszty jakie ponosisz na Allegro możesz zainwestować w promocje swojego sklepu.

Nie jeśli myślisz, że Twój sklep będzie sprzedawał sam od siebie zaraz po stworzeniu.

No w sumie to może, ale będziesz musiał płacić za reklamy choćby Googlowi co prawda różnica jest kolosalna ponieważ płacisz za promocje swojego sklepu nie platformy Allegro, gdzie sprzedawcy są praktycznie anonimowi.

Drugi płatnej promocji swojego sklepu jest taki że pominiesz prowizję allegro, którą możesz wykorzystać na ściągnięcie większej ilości klientów, zainwestować w ulepszenia lub po prostu zaoszczędzić.

Jednak wszyscy, a na pewno najwięksi zabijają się o widoczność w wyszukiwarce Googla, ponieważ klient z pozyskany z wyników wyszukiwania nic cię nie kosztuje.

Gdyby Google Była Kobietą jak byś ją poderwał?

Gdyby Google Była Kobietą jak byś ją poderwał?


Przedstawię wam osobiste przemyślenia na temat wyszukiwarki Google jako czytelny wstęp do zagadnień technicznych. Każdy akapit ma swoje odniesienie do technicznego punktu widzenia zachowywania się wyszukiwarki Google.

Opowieść o pewnej kobiecie

Czasami uważam, że wyszukiwarka Google to bardzo inteligenta kobieta, o której uwagę zabiegają wszyscy. Jest miła, z każdym zagada, ale nie z każdym spędza czas. Wysyła tak subtelne sygnały, że aż można powiedzieć, że jest tajemnicza. Wszystkim się interesuje, nie każdemu poświęca uwagę, ale każdy ją zna.

Taka najwyższych lotów celebrytka.


Każdy chce skupić jej uwagę na sobie, także i Ty Adamie typowy szaraku chciałbyś obracać się w jej towarzystwie.

Wiesz, że ona zna prawie wszystkich, a na pewno wszystkich interesujących ludzi.


No to podbijasz do niej z kwiecistą mową, lejesz wodę, przy tym wręczasz jej wiklinowy kosz z setką czerwonych róż. Zapraszasz do siebie, pokazujesz jej co i gdzie robisz.

Ona się uśmiechnęła, podziękowała za kwiaty i… to tyle?
Liczyłeś na coś więcej, że spędzicie ze sobą trochę czasu, będziecie się częściej widywać, co prawda jesteś w jej pierwszej 100 bo coś tam do pokazania masz, ale nie umiesz o tym opowiedzieć co czyni cię jednym z wielu, ale nie na to liczyłeś.

Więc porządkujesz swoje cztery kąty, może nawet mały remoncik na kwadracie i umawiasz się z nią na jej warunkach.
Wpadnie do Ciebie jeśli podstawisz jej jakieś ładne auto- im będzie droższe, tym chętniej się zgodzi i częściej będzie Cię odwiedzać.
Lubi wozić się po domach wynajętym ekskluzywnym transportem i nie ma znaczenia czy sam ją podwieziesz ekskluzywnym autem za które zapłaciłeś, czy zlecasz to firmie, która podjeżdża limuzyną z wynajętym kierowcą.

Spędzacie codziennie ze sobą trochę czasu i jest fajnie, ponieważ zawsze przyprowadzała ciekawych znajomych, którzy wnosili sporo do Twojego życia. Zwykle to były wymierne wartości i o to chodziło.

Jednak kasa się kończy i w końcu przestajesz płacić za podwózkę z myślą, że wpadnie tak po prostu i jak zawsze przyprowadzi kogoś interesującego. W końcu trochę spędziliście czasu ze sobą.

Niestety, póki była kasa byłeś interesujący, teraz już nie jesteś, nie chce przyprowadzać znajomych do Ciebie.

No chyba, że ją zainteresujesz czymś czego nie widziała lub nie czytała, albo gdy rzucisz powiew świeżości na oklepany już temat.

Tak też robisz. Dodatkowo, prosisz po cichu kilka znanych i lubianych osób, aby wspomniały o Tobie w swoim otoczeniu tak, aby Ona to usłyszała…
Tak, ten Adam to jest ktoś, ma naprawdę sporo interesujących informacji do przekazania.


Wszystko to sprawi, że skupisz na sobie jej całą uwagę. Wiesz to, bo przeczytałeś o tym świetny artykuł, który poleciłeś najbliższym.

Buum udało się!

Co prawda nadal cały czas rozmawia z innymi- taka jej praca, musi być w centrum zainteresowania, bo zastąpi ją inna celebrytka. Jednak to ty jesteś dla niej numerem jeden. To Ciebie zapoznaje z najważniejszymi i najlepszymi znajomymi, które wnoszą ogromne wymierne wartości do Twojego biznesowego życia.

Co więcej to wszystko dzieje się za darmo bez inwestycji.

Jednak tak ciekawa świata kobieta szybko się nudzi, a setki tysięcy chce jej pokazać to samo za co cię ceni.
Poza tym jest kapryśna parę razy w roku, obrazi się, bo nie podoba się jej Twój strój albo znajomi, którymi się otaczasz są nieciekawi, a ona nie przepada za podejrzanymi typami.

Co robisz? Dostosowujesz się, aby nie wylecieć z obiegu, ponieważ 90% ludzi na świecie uważa, że ta gwiazda ma najwięcej do powiedzenia, jest najciekawsze, a co niektórzy uważają, że słowa, które powtarza to prawda absolutna.


Więc starasz się rozwijać, aby być wciąż ciekawym człowiekiem. Wyczerpujesz jeden temat, sięgasz po inny, ale związany z pierwszym. Ponieważ ona lubi Cię za to co robisz od początku, nie za to, że coś tam wiesz o wymianie filtra w expresie.

Obracasz się wśród ważnych i lubianych, którzy często o Tobie mówią – niestety za kasę, ale tak to już jest w biznesie. Jednak są to grosze przy tym co płaciłeś za podwózkę na samym początku.
Poza tym płacisz kiedy chcesz, aby o Tobie mówili.

Wiesz co robić, wiesz jak to robić, ale jesteś tak zajętym człowiekiem, że nie chcesz tego robić, więc najmujesz profesjonalistę, aby dbał o twój wizerunek w jej oczach.

Umiesz już weryfikować specjalistów, ponieważ gdzieś tam po drodzę korzystałeś z ich usług na zasadzie miesięcznych karnetów, któr słabo przekładały się na wyniki.

Przy wyborze specjalisty od wizerunku kierowałeś się konkretnymi kryteriami.
Nie wybrałeś tego co najbardziej się chwali, tylko tego, który potrafi udowodnić, że się zna na przykładzie, i że jego działania zaskarbią uwagę Tej najważniejszej.

Dobrze gdy daje gwarancję, kiedy inni nie chcą jej dać.
Nie wiadomo co myśleć, jest tak dobry że się nie boi czy lub adrenalinę – w końcu może odejść z niczym?

Nie Mój problem – nic nie tracę – mogę tylko zyskać.

Dlaczego Celebrytka?

Czasami uważam, że wyszukiwarka Google to bardzo inteligenta kobieta, o której uwagę zabiegają wszyscy. Jest miła, z każdym zagada, ale nie z każdym spędza czas. Wysyła tak subtelne sygnały, że aż można powiedzieć, że jest tajemnicza. Wszystkim się interesuje, nie każdemu poświęca uwagę, ale każdy ją zna.

Taka najwyższych lotów celebrytka.


Każdy chce skupić jej uwagę na sobie, także i Ty Adamie typowy szaraku chciałbyś obracać się w jej towarzystwie.

Wiesz, że ona zna prawie wszystkich, a na pewno wszystkich interesujących ludzi.

Z wyszukiwarki Google korzysta ponad 90% korzystających z internetu. Google dba o to żeby treści były jak najnowsze.
Też nie pokazuje byle kogo, nie wystarczy założyć stronę napisać genialny artykuł i za miesiąc cieszyć się miejscem na pierwszej stronie wyszukiwarki. Dla wielu jedynej właściwie widocznej stronie w wyszukiwarce.

procent udziału wyszukiwarek wsród użytkowników internetu
źródło: websiterating.com

Czy wiesz, że wyniki wyszukiwania są inne dla komputerów, a inne dla urządzeń przenośnych…?
Przetestuj to na dowolnym słowie klucz. Oczywiście może się zdarzyć że dana strona jest tak dopieszczona, że jest widoczna na pierwszej stronie zarówno na telefonie i komputerze – o to chodzi w pozycjonowaniu.

Jednak największa ilość odwiedzających strony to osoby korzystające z telefonów. Ponad 57% ruchu światowego pochodziło z telefonów w 2021 roku.

W 2022 roku ruch na stronach europejskich pochodził w ponad 80% z urządzeń mobilnych.
Natomiast zakupy przy pomocy telefonu mimo iż zyskują na popularności to nadal mają udział niemalże równy komputerowemu.
Zakupy w telefonie zyskują szybko na popularności i w 2022 roku wynosiły ponad 57 % w krajach europejskich. W skali świata to tylko około 24%.

Dlatego sklepy internetowe MUSZĄ korzystać z technologii RWD, aby zakupy telefonem były proste i przyjemne dla operatora telefonu.

Każdy też chce, aby google wyświetlało jego sklep na pierwszej stronie wyszukiwarki.

jak Przypodobać się wyszukiwarce Googla?

Tworząc unikatowe i wartościowe treści. Tak w dużym uproszczeniu definiuje swoje działania Google. Prosta odpowiedź dla trudnego zadania.

Gdzie mogę zaistnieć z moją stroną?

Czytasz, że tekst jest najważniejszy – bo wciąż jest, ale są jest jeszcze 11 innych SERPów które chętnie wyświetla Google. Co nie znaczy że ludzie umieją z nich korzystać. Przez SERP rozumie się strona wyników wyszukiwania. Do podstawowego SERPa należy lista stron sklepów, blogów itd .czyli lista linków z krótkim opisem o którą wszyscy walczą.
Czy wiesz że możesz zaistnieć w Googlu nie tylko w podstawowych wynikach wyszukiwanych ale też

z filmem w propozycjach Wideo,

z zdjęciem czy banerem w grafice,

w Discovery (szybka odpowiedź na pytanie na samej górze wyszukiwarki – najwyższa pozycja),

w zakładce zakupy z produktem (mało ludzi jeszcze umie z nich korzystać),

w wiadomościach jeśli Twoja strona może podawać informacje które szybko się przeterminują

wiadomo że mapach Goolga warto być , szczególnie gdy prowadzić lokalne usługi

Dodatkowo mamy jeszcze Książki, Loty i Finanse – ale kto o tym wie?

Co to znaczy unikatowe treści?

TO znaczy że treść, czyli dowolny element pasujący do wspomnianych SERPów musi być inny niż pozostałych, wyjątkowy. Jak to mówił mój profesor: „Normalność jest najgorsza. Wole skrajne zło niż normalność – przynajmniej jest ciekawie”.

Gdy jesteś taki jak wszyscy to jak chcesz się wyróżnić w wyszukiwarce?

Co prawdą są metody i nazwano je w skrócie pozycjonowanie.

Nie mniej ciekawa, inna zawartość strony szybko zaciekawi roboty indeksujące, które dadzą ci szanse, a jak utrzymasz odwiedzającego przynajmniej 60 sekund to wygrałeś. Strach pomyśleć jak ten sam odbiorca będzie wracał do Ciebie klika razy w miesiącu (to Google ceni najbardziej).

Ilość czy Jakość?

No to podbijasz do niej z kwiecistą mową, lejesz wodę, przy tym wręczasz jej wiklinowy kosz z setką czerwonych róż. Zapraszasz do siebie, pokazujesz jej co i gdzie robisz.

Ona się uśmiechnęła, podziękowała za kwiaty i… to tyle?
Liczyłeś na coś więcej, że spędzicie ze sobą trochę czasu, będziecie się częściej widywać, co prawda jesteś w jej pierwszej 100 bo coś tam do pokazania masz, ale nie umiesz o tym opowiedzieć co czyni cię jednym z wielu, ale nie na to liczyłeś.

Zbudowałeś tekst na 15 tyś znaków – dwa razy więcej niż konkurencja dla tego samego produktu. Ogromna ilość słów, która mało wnosi, ale ktoś powiedział że ważna jest ilość.

Bo jest, ale z umiarem. Ważne jest wyczerpanie tematu – nie ilość znaków.
Opłaciłeś przyśpieszone indeksowanie. Ok wszystko działa i buczy, ale strony jak nie widać w top 50 tak nie widać.

Pisz treściwie i zrozumiale, ale dla człowieka nie dla robota.
Czasy walenia w tekście dziesiątki wyboldowanych fraz kluczowych poszły do lamusa.


Strona ładnie się zaindeksuje, ale nie będzie rosła jeśli porusza setki zagadnień w jednym poście zbudowanym bez strategii.

Początkującym radzimy pisać na temat. Odpowiedzieć na niego z każdego punktu widzenia, opublikować i zostawić naturalnej indeksacji – nikt nie lubi być poganiany. Poproszenie o indeksację w search console jest poprawne jeśli nie jesteś nachalny – raz wystarczy.

Płatne reklamy – CO z nimi nie tak?

Więc porządkujesz swoje cztery kąty, może nawet mały remoncik na kwadracie i umawiasz się z nią na jej warunkach.
Wpadnie do Ciebie jeśli podstawisz jej jakieś ładne auto- im będzie droższe, tym chętniej się zgodzi.
Lubi się wozić po domach wynajętym eksulzywnym transportem i nie ma znaczenia czy sam ją podwieziesz ekskluzywnym autem za które zapłaciłeś, czy zlecasz to firmie, która podjeżdża limuzyną z wynajętym kierowcą.

Spędzacie codziennie ze sobą trochę czsasu i jest fajnie, ponieważ zawsze przyprowadzała ciekawych znajomych, którzy wnosili sporo do Twojego życia. Zwykle to były wymierne wartości i o to chodziło.

Jednak kasa się kończy i w końcu przestajesz płacić za podwózkę z myślą, że wpadnie tak poprostu i jak zawsze przyprowadzi kogoś interesującego. W końcu trochę spędziliście czasu ze sobą.

Niestety, póki była kasa byłeś interesujący, teraz już nie jesteś, nie chce przyprowadzać znajomych do Ciebie.

Tak chodziło mi o płatne reklamy. To najłatwiejszy sposób drogi na samą górę, ale nie zawsze się zwraca.
Nie raz widziałem zadowolonego Specjalistę od ADSów który zrobił 400% ROAS, a jak klient przeliczył wszystkie koszty to wyszło mu że kampania wyszła na minusie -15% (ROI).

Nie mniej wyszukiwarka przyprowadzi ci sporo potencjalnych klientów, którzy może nawet od razu kupią coś u Ciebie, ale prawda jest taka że wg badań analityków średnio 7 spotkanie kończy się transakcją.
To znaczy, że zwykle klient musi cię odwiedzić 7 razy aby coś od Ciebie kupił. Dalej to oznacza, że skoro płacisz za ruch z wyszukiwarki to zapłacisz za remarketing, czyli za to że Google wskaże Twoją stronę ponownie i ponownie i jeszcze raz.

Ogólnym rozliczeniu remarketing jest tańszy od standardowej reklamy produktowej.

Ponieważ iż koszt pozyskania klienta jest wyższy to jest większa szansa, że klient już teraz coś kupi, a nie jak za pierwszym razem wszedł się tylko rozejrzeć.

Opcji płatnych reklam jest sporo i łączy je wszystkie jedno. Jak nie wiesz jak to algorytm ci podpowie jak najłatwiej sklikać cały Twój budżet, a sprzedaż?

To jest druga strona medalu, która nie zależy bezpośrednio od reklamy. Reklama ma tylko przyprowadzać potencjalnego klienta.

Dlatego jest tak wiele sceptyków, tej formy pozyskania klienta.

CZY WIESZ ŻE, aby agencja marketingowa mogła otrzymać dumny tytuł partner Google i Partner Googla Premium musi przepalić określoną ilość środków w miesiącu? Nie trzeba wykazywać się skutecznością sprzedaży, ważne jest że na reklamę poszło minimum 15tyś w dolarach lub 25tyś $ jeśli chcesz być Premium.

Plusy dobrego pozycjonowania, które zrobisz samodzielnie

No chyba, że ją zainteresujesz czymś czego nie widziała lub nie czytała, albo gdy rzucisz powiew świeżości na oklepany już temat.

Tak też robisz. Dodatkowo, prosisz po cichu kilka znanych i lubianych osób, aby wspomniały o Tobie w swoim otoczeniu tak, aby Ona to usłyszała…
Tak, ten Adam to jest ktoś, ma naprawdę sporo interesujących informacji do przekazania.


Wszystko to sprawi, że skupisz na sobie jej całą uwagę. Wiesz to, bo przeczytałeś o tym świetny artykuł, który poleciłeś najbliższym.

Buum udało się!

Co prawda nadal cały czas rozmawia z innymi- taka jej praca, musi być w centrum zainteresowania, bo zastąpi ją inna celebrytka. Jednak to ty jesteś dla niej numerem jeden. To Ciebie zapoznaje z najważniejszymi i najlepszymi znajomymi, które wnoszą ogromne wymierne wartości do Twojego biznesowego życia.

Co więcej to wszystko dzieje się za darmo bez inwestycji.

Jeśli napiszesz naprawdę dobry artykuł, bez lania wody, który ma w treści dowody. Dodatkowo spełnisz wszystkie wymagania, czyli autorska grafika z altami, poprawna struktura treści, meta, tagi. Wówczas twoja treść ma szanse na top 10.

Jak przyprawisz to dobrą analizą fraz kluczowych i linkami z silnych stron top 3 będzie pewny – pytanie tylko w jakim czasie i jak szybko podejrzy cię konkurencja, która nigdy nie śpi.

Dodatkowo, trzeba przeprowadzać aktualizację treści ponieważ Google może uznać że Twój artykuł jest już nie aktualny i zrzuci go przy pierwszej okazji gdy pokaże się coś równie dobrego, z odrobiną nowości.

Jeśli nie wiesz jak pisać tekst, nie znasz się na analizie fraz kluczowych lub nie wiesz jaką masz stosować strategię podczas tworzenia treści na swojej stronie? To zamów nasze usługi.

Przez polecenia znanych i lubianych rozumiem profil linków z silnych stron, które działają jak polecenia Twojej strony lub jak kciuk w górę na Youtubie. Im silniejsza strona z której pochodzi link tym więcej mocy zyska Twoja strona.

Czy praca nad contenetem kiedyś się skończy?

Jednak tak ciekawa świata kobieta szybko się nudzi, a setki tysięcy chce jej pokazać to samo za co cię ceni.
Poza tym jest kapryśna pare razy w roku, obrazi się, bo nie podoba się jej Twój strój albo znajomi, którymi się otaczasz są nieciekawi, a ona nie przepada za podejrzanymi typami.

Co robisz? Dostosowujesz się, aby nie wylecieć z obiegu, ponieważ 90% ludzi na świecie uważa, że ta gwiazda ma najwięcej do powiedzenia, jest najciekawsze, a co niektórzy uważają, że słowa, które powtarza to prawda absolutna.

Więc starasz się rozwijać, aby być wciąż ciekawym człowiekiem. Wyczerpujesz jeden temat, sięgasz po inny, ale związany z pierwszym. Ponieważ ona lubi Cię za to co robisz od początku, nie za to, że coś tam wiesz o wymianie filtra w expresie.

Praca na stronie nigdy nie ma końca, zawsze jest coś do zrobienia.

Jednak kieruje się powiedzeniem: „są rzeczy ważne i ważniejsze”. Aktualizuj treści, które mają wyniki, nie za często raz na pół roku to w większości przypadków aż nadto. Chyba że konkurencja jest twarda wówczas pracować nad rankującymi artykułami trzeba co miesiąc.

W pozycjonowaniu efektów nie widać z dnia na dzień. Totalne minimum to miesiąc (ale to i tak za mało) żeby zobaczyć pierwsze efekty.

Gdy pracujesz systematycznie na stronie roboty indeksujące googla odwiedzają cię co tydzień lub nawet codziennie i wraz z rozwojem treści na stronie poświęcają jej coraz więcej czasu – jeśli jest oryginalna i ciekawa.

Poza tym nie wpadają sprawdzić czy coś się zmieniło, ale również pobrać dane o zachowaniu twoich odwiedzających, czy weszli i wyszli, ile czasu spędzili, czy jeszcze coś klikneli.

Za każde interakcję odwiedzającego z Twoją stroną zbierasz punkty lub zostają Ci je zabrane jeśli odwiedzający uciekają ze strony, zanim się wczytała lub jeśli przeglądający zeskrolował stronę po czym wyszedł i kliknął następną propozycję na liście wyszukiwania.

To znaczy, że nie znalazł tego czego szukał i szuka dalej – zwykle wina nagłówków lub spisu treści lub ich brak.

To dowodzi że wyczerpanie tematu jest ważne.

Co zrobić gdy nie masz czasu na SEO, a nie chcesz płacić abonamentu?

Więc starasz się rozwijać, aby być wciąż ciekawym człowiekiem. Wyczerpujesz jeden temat, sięgasz po inny, ale związany z pierwszym. Ponieważ ona lubi Cię za to co robisz od początku, nie za to, że coś tam wiesz o wymianie filtra w expresie.

Obracasz się wśród ważnych i lubianych, którzy często o Tobie mówią – niestety za kasę, ale tak to już jest w biznesie. Jednak są to grosze przy tym co płaciłeś za podwózkę na samym początku.
Poza tym płacisz kiedy chcesz, aby o Tobie mówili.

Wiesz co robić, wiesz jak to robić, ale jesteś tak zajętym człowiekiem, że nie chcesz tego robić, więc najmujesz profesjonalistę, aby dbał o twój wizerunek w jej oczach.

Umiesz już weryfikować specjalistów, ponieważ gdzieś tam po drodzę korzystałeś z ich usług na zasadzie miesięcznych karnetów, któr słabo przekładały się na wyniki.

Przy wyborze specjalisty od wizerunku kierowałeś się konkretnymi kryteriami.
Nie wybrałeś tego co najbardziej się chwali, tylko tego, który potrafi udowodnić, że się zna na przykładzie, i że jego działania zaskarbią uwagę Tej najważniejszej.

Dobrze gdy daje gwarancję, kiedy inni nie chcą jej dać.
Nie wiadomo co myśleć, jest tak dobry że się nie boi czy lub adrenalinę – w końcu może odejść z niczym?

Nie Mój problem – nic nie tracę – mogę tylko zyskać.


Osiągnołeś pewien poziom sprzedaży, ale masz możliwości skalować sprzedaż, więc chętnie byś ją zwiększył.

Problemem jest, że doba ma tylko 24h godziny. Twoja wiedza jest już nie aktualna, a ty nie masz czasu pozycjonować strony a co dopiero śledzić zmiany w algorytmie i szukać nowych rozwiązań aby się dostosować i nie zniknąć.

Nie najmiesz agencji która niby robi raporty na temat Twojej, ale masz wrażenie że czasami to wszystko co robią. Wolałbyś zainwestować w jakieś efekty które łatwo skontrolować, które widać, a nie w które trzeba wieżyć.

Tutaj przypomina mi się świeża historia sklepu budowlanego budujto.pl , sklep ucierpiał po kwietniowym updajcie w 2022r i odnotował spadek w widoczności blisko 50%. Tak było z 90% większych sklepów.

Te strony pozycjonowały się starą metodą i to od ponad 3 lat, czyli pozyskiwały linki na ilość nie na jakość – tanie i w dużej ilości.
Kwietniowy update Googla zmienił zasady gry. Miał doceniać treść, jakość linków i eliminować z topki strony które miały nienaturalny profil linkowy np. strona która ma 1tyś linków w ciągu jednego miesiąca dostała dodatkowy zastrzyk 2 tyś linków i dalej cisza lub naturalnie był przyrost do 100 linków miesięcznie.

Google to wychwycał i wywalał te strony na pozycję 50+. Na szczęście budujto.pl zareagowało od razu w miesiącu w którym odnotowało spadki i pobiegło po pomoc, która wiedziała o co chodzi bo jest na bieżąco z newsami z Googla.

Wyczyszczono profil z spamerskich linków i ich miejsce powolutku pozyskiwano nowe ładne silne linki, które pozwoliły zatrzymać degradację strony. Jednocześnie wprowadzono sporo treści, aby pokazać, że ta strona nadal jest wartościowa.

Udało się odbudować pozycję po 4-5 miesiącach, ale budujto.pl przegapiło główny sezon budowlany i żeby nie odnotować totalnej straty posiłkowało się kampaniami płatnych reklam i z tego co wiem to nawet dobrze na tym wyszli.

Spory udział w sprzedaży pochodził od klienta powracającego, którego strona pozyskała przez lata istnienia.

Do dzisiaj korzysta z płatnych reklam, ale jako uzupełnienie SEO, a raczej sterowanie konsumentem przez media społecznościowe.

Facebook i Youtube, słabo sprzedają, ale pozwalają poda na tacy temat który ma być wyszukiwany w Googlu, ale o tym w innym artykule.

Ty też nie musisz korzystać z usług agencji marketingowych. Pozycjonuj się masz na środki bez umów na minimum 3-mce.
Sprawdź naszą ofertę i zamów usługę na jasnych warunkach o widocznych efektach, które łatwo zweryfikujesz.0
Koszyk jest pusty