Dlaczego Linki są takie ważne?

by | Pozycjonowanie stron, PROMO

Linki zewnętrzne to wg mnie drugi z 5 najważniejszych współczynników odpowiadający za pozycję Twojej strony w wyszukiwarkach Googla.
W tym artykule wyjaśnię Ci jak ważny jest dobry profil linkowy prowadzący do Twojej strony.
Gdy uznasz, że moje argumenty mają sens pokaże Ci miejsce gdzie będziesz mógł pozyskać.

1. Co to są linki zwrotne?

Ścieżka prowadząca z obcej strony do Twojej to właśnie link zwrotny.

Linkami może być słowo, cała fraza, ikona nawet zdjęcie czy baner.
Tekst który jest podlinkowany zwykle wyróżnia się kolorem lub jest zwyczajnie podkreślone.
Linki graficzne jak przyciski, banery zwykle zachęcają do kliknięcia na przykład „zobacz więcej” lub po prostu „kliknij”.

Fachowa nazwa to w skrócie CTA, czyli „call to action”, a w wolnym tłumaczeniu „zachęcenie do podjęcie działania” może to być przykładowo kliknięcia w baner.
Jeśli klikniesz w taki element zostaniesz przeniesiony do strony o którym jest mówiła fraza lub baner.

2. Jak na na linki zwrotne patrzy Google?

Linki prowadzące do Twojej strony należy rozumieć jak polecenie, czy kciuk w górę tak jak na Youtubie.
Jest to sygnał dla Google że możesz mieć coś ciekawego do przekazania.
Wyobraź sobie że prowadzić butik i masz bogatą ofertę damskich torebek. Gdzieś indziej jest blogerka która pisze o torebkach w cekiny i widziała Twoją ofertę.

Blogerka będzie chciała przedstawić dowód swoich wywodów, a nawet pokazać przykłady tego o czym pisze wówczas świetnym pomysłem jest wstawienie linku do strony Twojego butiku bo wie, że jej czytelnik znajdzie tam to o czym ona pisze.

To jest sygnał dla Googla, że ktoś poleca Twoją stronę, czyli na stronie jest coś o czym warto mówić. Dlatego wpadnie może warto wyświetlić tą stronę wyżej w naturalnych wyszukiwanych na hasło „brokatowa torebka”, ale za nim to zrobi sprawdzi Twoją konkurencję może ma więcej poleceń i pozycja Twojej strony nie zbliży się ku pierwszemu miejscu.

3. Co jest ważniejsze – ilość czy jakość linków prowadzących do strony?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna ponieważ liczy się ilość i jakość. Jednak po dużym update algorytmu na przełomie kwietnia/maja 2022 roku zdecydowanie można powiedzieć że jakość jest wyznacznikiem.
Należy zaznaczyć, że im więcej linków wysokiej jakości tym lepiej.

Wspomniane ulepszenie algorytmu googla wywołał panikę wśród właścicieli stron i sklepów internetowych ponieważ sklepy poleciały w wyszukiwanych niemiłosiernie w dół. Update miał za zadanie ukarać strony, które kupowały linki niskiej jakości ze stron bez autorytetu i szły na tylko ilość.

Należy wspomnieć, że Google nienawidzi kupowania i sprzedaży linków, a jeśli kupisz link to powinien być oznaczony jako sponsorowany.

Co technicznie oznacza, że dany link nie przekaże mocy twojej stronie, ale jeśli pochodzi z strony którą odwiedza wiele osób to może przekierować do niej cześć ruchu (plus użyteczny).

Nie ma sensu pozyskiwać odpłatnie linków z oznaczeniem „sponsorowany” z stron które mają mały ruch.

To kupować linki czy nie? Oficjalnie rzecz ujmując nie. Jednak co wówczas robiłby firmy typu agencje marketingowe.
Przecież rdzeniem każdej oferty od agencji i jej najcenniejszym argumentem jest że w ramach comiesięcznego abonamentu będą pozyskiwać dla Ciebie linki, ale nie powiedzą ci jakie ponieważ. Pozyskiwanie linków to ich ostatni bastion.

W abonamentach za 3-4 tyś netto na miesiąc agencja pozyska dla Ciebie 1-2 linki z stron o wysokim autorytecie oraz może 5 średniej jakości. Każda agencja ma swój statek flagowy, mocarną stronę z autorytetem około DR 80.

Taki link typu dofollow mocno wzmocni Twoją stronę. Niestety jeden mocny link to za mało.
Co dalej…?
A gdyby można było pozyskać wiele linków bez miesięcznego abonamentu, tak mocnych i dobrze napisanych, że nie z wzbudzi to podejrzeń robotów Googla?

4. Pozyskiwanie linków – kary od Googla?

Kiedy Google może zauważyć, że pozyskujesz linki w nieodpowiedni sposób? Tak naprawdę roboty indeksujące Googla są strasznie zapracowane i ciężko jest nakryć cię na nie stosownych praktykach. Jednak po co są zasady wpisane w algorytm.

Google zauważy że coś jest nie tak, jeśli

  • Pozyskasz ogromną ilość linków w krótkim czasie, a pozyskana ilość to wielokrotność aktualnie posiadanych linków.
    Masz 300 linków i kupujesz pakiet 3 tyś linków za 300 zł bo była promocja. Po pierwsze taka ilość linków jest tworzona automatycznie przez odpowiednie oprogramowanie, co zostawia ślad. Po drugie 10 razy linków w miesiąc, czy to wygląda naturalnie?
    To jest argument w kierunku pozyskiwania małej ilości jakościowych linków.
  • Linki które zostały pozyskane są ze stron bez autorytetu, czyli ktoś stworzył dzisiaj stronę, aby jutro do linkowała do Twojej strony.
  • Typ strony który linkuje do Twojej jest sklasyfikowany jako farma linków. Najlepsza przykładem są strony na których nie ma niczego więcej niż alfabetycznej listy linków prowadzących do różnych stron internetowych. To był najlepszy sposób na wy pozycjonowanie stron jakie stosowały agencje w dawnych czasach. Nadal można zauważyć te praktyki na niektórych stronach.

5. Jakie są rodzaje linków zwrotnych?

Jest kilka metod podziału na rodzaje linków. Poniżej przedstawię oficjalny podział czyli na typy i mój podział.

Oficjalny podział linków na rodzaje, wg Googla:

  • nofollow
  • dofollow
  • sponsored

Powyższe rodzaje linków można podzielić źródła ich pochodzenia:

  • wewnętrzne – to linki które prowadzą z jednej podstrony do drugiej wewnątrz tej samej domeny
  • zewnętrzne – to linki z obcej strony które odsyłają odwiedzającego do Twojej strony

Mój osobisty podział to:

  • techniczne – zwiększające określany parametr strony, podstawowy czynnik wpływający na autorytet strony
  • użyteczne – linki które nie podnoszą „mocy strony”, ale warto jest pozyskiwać ze względu na funkcje którą pełnią np. przekierowują ruch, lub przyprowadzają potencjalnego klienta.

Linki typu Nofollow

To link techniczny o małej wartości, ponieważ nie podwyższa parametrów strony do której linkuje.
Jednak jest wymagany typ linków w profilu linkowym Twojej strony ponieważ świadczy o naturalności pozyskiwania linków.

Wg różnych źródeł naturalny profil linkowy strony powinien zawierać przynajmniej około 15% linków typu nofollow, ale nie traktuj tego jako wyznacznik.
Jeśli jest ich mniej Google może założyć, że pozyskujesz linki sztucznie, czyli je kupujesz lub sam tworzysz.
Linki no follow można pozyskać z niektórych forum, zapleczy blogowych firm zajmujących się pozycjonowaniem oraz z internetowych katalogów firm. Nie ma na to reguły ponieważ każde z wyżej wymienionych wyżej rodzajów źródeł może linkować dofollow i nofollow – wszystko zależy od reguł jakie ustalił administrator strony.

W związku z czym linki zwrotne nofollow mimo iż nie przekazują mocy to są potrzebne aby nadać profilowi linkowemu Twojej strony naturalny wygląd oraz ponieważ mogą przyprowadzić czytelnika czy potencjalnego klienta.

Linki typu sponsored

To typ linku, który nie przekazuje żadnej mocy strony do której prowadzi lub w przyszłości z racji założeń przekazywana moc będzie pomijalnie mała.

Z punktu widzenia Googla taki tag powinien mieć link zakupiony z jakieś strony, to z racji że nie powstał naturalnie z czyjegoś kaprysu tylko w wyniku zakupu.
Świetnym przykładem jest kampania produktowa Google na samej górze wyszukiwarki Google. Powiedzmy, że promujesz 400 produktów, więc praktycznie do Twojej strony prowadzi 400 linków z najmocniejszej strony w Internecie czyli od samego Googla.

Pomyśl przez chwilę nad tym, bo to ma spory sens. Gdyby z kampanii produktowej Googla nie zostały oznaczone tagiem sponsored co czyni je bezwartościowymi pod kontem technicznym największe korporację stłamsiłyby małe i średnie sklepy.
Ponieważ w myśl logiki pozyskiwania linków powiedzmy takie Allegro mogłoby pozyskać 20 mln linków za darmo bo płacą za tą reklamę sprzedający promujący swoje produkty e Allegrowych kampaniach.
Wystarczyłoby postawić takich allegrowych sklepów powiedzmy ze 100 – po jednym na każdą kategorię i TOP 100 jest obstawione w Polsce przez samo Allegro. Nie wspomnę o pozostałych platformach typu Amazon, E-bay, itd.

Krótko mówiąc fajne że Google zdaje sobie sprawę z tego i że ustala tak zasady, aby każdy mógł zaistnieć w internecie.

Dlatego koncepcja oznaczenia linków sponsorowanymi jest naprawdę fair play.

Linki typu Dofollow

To jest najbardziej pożądany rodzaj linku zwrotnego. Podnosi statystyki strony, przyprowadza klienta, zwiększa autorytet strony do której prowadzi.

Te linki można polecić
Linki dofollow są tak wartościowe jak autorytet strony z której pochodzą. Im wyższy autorytet strony z której link pochodzi tym większą moc posiada. Powinno się pozyskiwać linki dofollow z stron o bardzo wysokim autorytecie, wówczas potrzebujesz ich mniej, aby autorytet Twojej strony wzrósł.

Z drugiej strony jeśli strona z której pozyskujesz dofollow linkuje na potęgę np. fora internetowe wówczas te linki są słabsze niż wskazuje autorytet.

Linki to tylko jedna z wielu składowych podnosząca autorytet strony. Szerzej o współczynnikach mierzących autorytet stron internetowych napiszę w innym artykule.

Niestety nie można ocenić jednoznacznie mocy jaką przekazują linki i jak bardzo wpływają pozytywnie, negatywnie wpływają na stronę. Nawet programy analityczne stosują ogólne zasady oceniania mocy linku i strony z której pochodzi.

Natomiast wyniki pracy wykonanej nad profilem linkującym widać po 2-3 miesięcy. Co czyni pozycjonowanie bardzo trudne i zmusza specjalistów do prowadzenia analizy wielowątkowo na własną rękę.

Sądzę, że każda poważna firma powinna mieć swój poligon (kilka stron) do prowadzenia badań nad zachowaniem robotów indeksujących i do sprawdzania swoich strategii.


6. 3 najważniejsze cechy wartościowego linku.

Dla tych co czytają artykuły wybiórczo co drugi akapit powtórzę. Skup się na jakości linków a nie na ilości.
Teraz przedstawię ci trzy cechy, które posiadają najbardziej wartościowe linki w 2023 roku.

Aktualnie najlepsze są linki tematyczne.

Mam na myśli takie, które pochodzą z stron pasujących tematycznie do strony do której linkują.
Niedobrą praktyką jest pisać o kremach do twarzy i w tekście wstawić link do giełdy samochodowej.
Taki link nie zaszkodzi stronie giełdy – raczej pomoże pod względem technicznym, ale nosi znamiona linku pozyskanego sztucznie. To też nie oznacza że roboty indeksujące Googla zauważą tą nieprawidłowość.

Wysoki autorytet strony z której pochodzą linki

Druga cecha którą powinien mieć wartościowy link to wysoki autorytet strony z której pochodzi. Im jest większa różnica w autorytecie między stronami tym mocniej link oddziałuje na stronę do której linkuje.

Nie problem jest założyć darmowego bloga na bloggerze i napisać artykuł na temat na 2 tyś znaków, wstawić link do sklepu i gotowe. Teraz jeszcze 5 tyś taki unikatowych wpisów z linkami do mojego sklepu i mój rządzę w Internecie. To nie takie łatwe.

  1. Po pierwsze czy znasz się na technicznej części odpowiedzialnej za indeksowanie się stron? Jeśli nie to wpis na Twoim blogu nie ma szans zaistnieć bo nie będzie indeksowany przez roboty Googla.
  2. Po drugie Twój blog jest „świeży” jaki wypracował autorytet? Ile osób go czyta? Ile stron linkuje do niego tym samym polecając wiedzę jaką przekazuje?
  3. Po trzecie Czy prowadzisz na nim systematycznie prace, dodając w równych odstępach czasu nowy materiał, aby Google wiedział że może wziąć stronę Twojego bloga na poważnie?

Jak zadbasz o te cechy to za dwa lata będziesz mógł nazwać swojego bloga stroną zapleczową z wartościowymi linkami.

Wiedza jaka towarzyszy linkowi.

Trzecia cecha to wiedza jaką strona z linkiem przekazuje społeczności. Jak wiadomo Google kocha strony które wnoszą sporo łatwo dostępnej i unikatowej wiedzy. Dlatego dzisiejsze sklepy widoczne wysoko w wyszukiwarce mają blogi, w których dzielą się za darmo wiedzą dotyczącej niszy w jakiej prowadzą sprzedaż.

Poza tym link staje się linkiem tematycznym, czyli tekstem który towarzyszy linkowi podpowiadasz Googlowi co to za link i że strona do którego link prowadzi ma wiele więcej do przekazania.

Dlatego linki kontekstowe nie muszą przekazywać szczegółowej wiedzy. Sądzę że raczej nie powinny ponieważ ta wiedza powinna być zawarta na stronie do której linkuje, czyli na Twojej stronie. Dlatego warto dbać o opisy kategorii czy produktów w sklepach.

O tym napisze więcej w wpisie o copywritingu.

7. 3 najistotniejsze cechy linków, które prędzej zaszkodzą niż pomogą

Tyle agencje marketingowe mówią o szkodliwych linkach, o ich usuwaniu, o tym jak szkodzą, a nie mówią jak takie linki rozpoznać. Dlaczego? Przemilczę odpowiedź…
Przeczytaj chociaż po akapitach jakie są cechy linków których nie chcesz.

Spam linków, czyli wiele linków do wielu stron osadzone w jednym poście.

Skoro pewne jest to że Google czyta tekst towarzyszący linkowi i że nie lubi sztucznych linków to sądzisz jak zareaguje na wpis na forum gdzie możesz zobaczyć link przy linku – wszystko na niebiesko?

Na pewno nie pochwali tego, że posiłkujesz się farmą linków. Może nałoży delikatny filtr na Twoją stronę uniemożliwiając wejście jej do pierwszej 10 w wyszukiwaniach Googla – a tego nie chcesz.

Tysiące linków z jednej strony

Nawet jeśli strona jest ma wszystkie cechy idealnego dawcy linków, to pozyskanie z niej 10 tyś linków w ciągu miesiąca może zostać odebrane przez Googla jako spam. Wówczas Google brzydko mówiąc oleje linki z tej cudownej strony, a może nawet nałoży filtr na Twoją.
Ciekawe jest to że możesz to zrobić nieświadomie. Wystarczy że wstawisz link w stopce strony!

Stopka każdej strony to element osadzony, który pokazuje się na każdej podstronie domeny. Co oznacza że link ze stopki pokaże się na każdej podstronie domeny.

Teraz wyobraź sobie że prowadzisz dwa sklepy internetowe. Chcesz się pochwalić w stopce strony swoim klientom, że masz drugi sklep i wstawiasz link w stopce w zakładce nasze inne sklepy.
Zakładam, że masz 100 produktów, a każdy produkt ma 2 warianty. Wówczas masz 10 tyś podstron wynikających z kombinacji wariantów i strony kanonicznej produktu.

Wszystko indeksuje się w ciągu jednego miesiąca, a sklep do którego idą linki jest nowy i posiada 100 dobrych linków i dostaje zastrzyk 10 tyś. Jak zareaguje na to robot indeksujący z Googla?
Da ci po łapkach zrzucając Twój sklep w dół w organicznych wyszukiwanych.

Pozyskanie ogromnej ilości linków z różnych stron w promocyjnej cenie.

3 tyś linków za 300 zł – promocyjna cena za ogromna ilość linków z różnych stron, jak się termu nie oprzeć?
Przecież 10 razy tyle płacę agencji miesięcznie za pozyskanie 5 linków na miesiąc.

Kiedyś to była bardzo skuteczna metoda pozycjonowania i tania ponieważ wszystkim zarządzała specjalnie stworzona aplikacja. Po wprowadzeniu dziesiątek tysięcy URL stron zapleczowych stworzonych na darmowych kreatorach blogów miałeś drukarkę do robienia pieniędzy. Niestety ludzie w Googlu coś tam wiedzą o pozycjonowaniu – w końcu to oni piszą zasady gry.

W ciągu 1-2 lat znaleźli sposób na namierzanie takich farm linków i odpowiednio po cichu karano farmę i odbiorcę linków bez informowania właścicieli witryn.

Co było widać ogromnymi spadkami największych stron internetowych już maju 2022 roku.
Na fakcie spadała widoczność stron nawet o 70%.
Wyobraź sobie, że odwiedza Twój sklep 350 tyś potencjalnych klientów i nagle zaczyna spadać drastycznie widoczność a po 2 miesiącach już zagląda do Ciebie rdzeń stałych klientów, plus ułamek potencjalnych klientów z wyszukiwarki Googla w sumie 150 tyś.
Dla tak dużego sklepu to może być, albo nie być jeśli działa sezonowo i właśnie w tym najważniejszym okresie dostanie taką karę.

Linki to jeden z 5 najważniejszych czynników pozycjonowania stron. Przeczytaj moje pozostałe artykuły

Sprawdź nasze pozostałe wpisy

Poniżej znajdziesz artykuły najchętniej czytane przez odwiedzających avocadostudio.net.

Sprawdź pozostałe wpisy w bazie wiedzy.

Najchętniej czytane artykuły

0
Koszyk jest pusty